מתקני אופניים לצד שבילי נסיעה וכבישים במושבים ובערים

 
 
 
 
 
 
 
מתקני אופניים משמשים לקשירת אופניים. מומלץ למנהלי רכש במועצה לבחור אותם על בסיס סוגי האופניים שעוברים בתוואי שטח מסוים. למשל, באזור בו יש הרבה משלוחים, מומלץ לרכוש מתקן אופניים עבה המתאים לגלגלי כלים חשמליים FAT3 (עובי בינוני) ו- FAT4 (עובי אופנוע) עם פירים רחוקים זה מזה להשחלה אחראית ויציבה של הגלגל. לעומת זאת, אם מדובר באזור של אימהות וילדים, פרקי בילוי למשל, כנראה שהמתקן הנחוץ יהיה עבור גלגלי חישורים: גלגלים דקים עם מיתרי ברזל מתכווננים. מתקן כזה יבוסס על פירים דקים. מה עוד צריך לדעת על מתקני אופניים?
 
 

בחירת מבנה המתקן

 
המבנה עשוי להיות מבנה הולנדי, עם ספירלות עגולות המחוברות זו לזו, או ברזלים מתכתיים אפורים נפרדים המשמשים לקשירה אחד ליד השני. בעוד המתקן הספירלי בדרך כלל יתאים לטיילת, לכיכר, למדרכה הרחבה וכד', מתקנים מתכתיים אפורים להצבה בנפרד יתאימו לכבישים ממשיים. מדוע? כי מתקן ספירלי זה מוצר עבה, גדול ומסורבל שעלול לסכן נהגים אשר עשויים להביא לשבירתו או לעשות תאונה בגללו. מתקן הברזל הוא מתקן דק מאד שבכלל לא נמצא קרוב לאזור הנהיגה אלא מרותך לשפת המדרכה ולכן היחידים שיכולים לבוא עמו במגע הם האופנוענים ורוכבי האופניים עצמם, כשלמכוניות אין בכלל גישה אליו. הקשירה יכולה להיעשות מהכביש מחד והנהגים יכולים להמשיך בנסיעתם בבטחה, מאידך.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בחירת היקף החנייה במתקן

 
מומלץ להשקיע מחשבה בקביעת ההיקפים. ישנם מקומות כמו נמלים, מרינות, קניונים, עיריות ומוקדי בילוי וריכוז בתפוצה נרחבת, עבורם נדרשים מתקנים גדולים שמסוגלים לארח עשרות זוגות אופניים. לעומת זאת, כאשר מדובר על מקום קטן וזניח המשמש מעט צרכנים או אורחים, למשל יחידת סמך זוטרה של משרד ממשלתי או שלוחה של העירייה לעניינים מנהלתיים לוקליים, די לרכוש מתקן אופניים בהיקף קטן למעט זוגות.
 
 

הסדרת רכישת מתקני האופניים הנדרשים

 
על מנת להסדיר מתקני אופניים יש לפנות לאתר מכירת תשתיות לרשויות מקומיות. האתר מתוחזק ומופעל על ידי חברה ייעודית העוסקת בשיווק מוצרים אלה. החברה מספקת ייעוץ לכל קניין המייצג עירייה או מועצה והוא יכול לבחור בדגם מתקן האופניים באמצעות הדמיית מחשב באתר ולבצע את הרכישה בעקבות פעולה זו.