עיצוב פארקים באמצעות גשרון עץ

 
 
 
 
 
 
 
עיבוי הפארקים באמצעות גשרון עץ נדרש בשני מצבים, או שהפארק מכיל הצטלבות עם נהר או נחל, או שיש בפארק גשר אירי או פיר שנוצר באופן מלאכותי מכורח הנסיבות, למשל עוברת שם תעלת ניקוז מרכזית. כיצד מומלץ לבחור גשרון עץ מעוצב לפארקים? עובדי עירייה, הכירו את ההחלטות שמעט מאד אדריכלים ישצפו אתכם בהן.
 
 

תכנון גשרון עץ המשמש מעבר מעל נהר או נחל

 
עיצוב גשרון עץ במקרה כזה יכול להיות קשתי או שטוח, לבחירתכם. מומלץ לתכנן את עיצוב הגשרון בהתאם למראה הפנורמי של המקום. בדרך כלל, ליד נהר מרכזי וגדול מקובל להציב כגשר שטוח בעוד שמעל נחל קטן או ערוץ נהר מקומי מקובל להציב גשר עגול. בעוד אשר מעל הנהר המרכזי בדרך כלל מדובר בתאום דמוית ואדי עמוק, גשר עגול עשוי להיות גבוה מדי, בעוד גשר שטוח נראה מתון יותר מבחינה ויזואלית. לעומת זאת, מעל ערוץ מקומי נמוך של נחל או מקור מים לצד הנהר, מקובל להציב גשר עגול על מנת ליצור הפרש גבהים מרשים שניתן להתבונן בו בחדווה על מקור המים הקטן.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תכנון גשרון עץ מעל תעלת ניקוז או גשר אירי

 
גשר אירי הוא ביטוי לבור בצורת גל סינוס. בישראל, בורות כאלו נוצרו במכוון על ידי המנדט הבריטי על מנת לאפשר תעבורה קלה של נהרות. לכן, גם במקרה שלו וגם במקרה של תעלת ניקוז, מדובר על פתחים צרים אך עמוקים הדורשים גשרון עץ מעליהם. במקרה כזה מוטב להציב גשרון עץ שטוח, על מנת למתן את הפרש הגובה שנוצר ולספק לעוברי האורח מסלול הליכה קל ללא עליות. בין כה וכה, ההכנה לקראת ההתקרבות לגשר אירי או תעלת ניקוז היא עלייה, והדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות הוא לתת להולכי הרגל לנוח ממנה וליהנות מהליכה מישורים ומתונה. את עיצוב מעקה ופרזול הגשרון מוטב להשאיר לאדריכל נוף מנוסה מטעם העירייה או המועצה המקומית.
 
 

עם עיצוב גשרון עץ, הפארק נראה שונה

 
כאשר ישנה נוכחות של גשרוני עץ רבים כשגרה, הפארק כבר לא נראה כמו בעבר. הוא מתמזג עם הנוף העירוני ויוצר עבור המתבונן מראה מלבב של עיצוב מלוטש במיוחד.